نقطه آلفا

در دنیایی که سلطه گری یک امتیاز محسوب میشود ما باید قادر به دفاع از خود باشیم.

پیشرفته ترین هواپیمای جنگی جهان F 35 Lightning II

تنها رقیب جدی آن F-22 raptor خواهد بود.
ارتش آمریکا برای پیدا کردن هواپیمایی که بتواند جانشین ارزنده ای برای F/A 18,F 16,F 22 باشد پروژه Joint Strike Fighter یا JSF را تعریف کرد و به منظور کاهش هزینه تولید هواپیمایJFS در 3نوع مختلف با وظایف و توانایی متفاوت تولید کرد و از طرفی 80 درصد قطعات این سه هواپیما مشترک است .
F35A که مثل هواپیماهای معموی از باندهای متداول بلند شده و بر روی باند معمولی فرود می آید.
[تصویر:  f35a.jpg]
F35B توانایی باند شدن از باندهای کوتاه و فرود عمودی را دارد.
[تصویر:  f35%20b.jpg]
F35C جهت ناوهای هواپیمابر مناسب است.
[تصویر:  f35%20c.jpg]
البته در گونه دریایی یا ناونشین این هواپیما، که مدل B یا C می تواند باشد، تغییراتی برای توانایی لندینگ یا نشست بر روی ناو از جمله بزرگتر کردن بالها و افزایش سطح فلپ ها و همچنین تغییراتی نیز در موتور آن حاصل می گردد. این هواپیما، برای حمل تسلیحات خود از دو محفظه داخلی و چهار پایلون خارجی استفاده می کند. هر یک از محفظه ها، قابلیت حمل دو موشک یا بمب یا هر سلاح دیگر را دارند و مقرهای خارجی نیز به همین ترتیب می توانند لود شوند. تقریباً در تمامی مدلهای این هواپیما، تسلیحات یکسانی به کار رفته و تغییرات تنها در قسمت راداری و سیستم های پیچیده برخاست و نشست صورت می پذیرد.
[تصویر:  f35_schem_09.jpg]
همچنین تغییراتی نیز در موتور آن حاصل می گردد. این هواپیما، برای حمل تسلیحات خود از دو محفظه داخلی و چهار پایلون خارجی استفاده می کند. هر یک از محفظه ها، قابلیت حمل دو موشک یا بمب یا هر سلاح دیگر را دارند و مقرهای خارجی نیز به همین ترتیب می توانند لود شوند. تقریباً در تمامی مدلهای این هواپیما، تسلیحات یکسانی به کار رفته و تغییرات تنها در قسمت راداری و سیستم های پیچیده برخاست و نشست صورت می پذیرد.
وزن این هواپیما در هنگام برخاستن 27 تن است ، وزن زیاد هواپیما از همان اول مشکل ساز شد چنانچه وزن آن برای هواپیمایی که باید از باند کوتاه بپرد 1تن زیاد بود و مهندسان لاکهید مارتین برای حل مشکل اندکی بر توان موتور افزوده و بدنه هواپیما را از ورق های نازک تری ساختند.
اگر به تصاویر این هواپیما دقت کنید، می بینید که این هواپیما تا حدود زیادی به جنگنده F/A-22 Raptor شباهت داشته ولی کوچکتر و طرحی متداول تر برای نمونه قابلیت عمود پرواز از باندهای کوتاه را دارد که از شرکت کوفلوف روسی جهت این فناوری کمک گرفته شده است . یکی از توانایی های اعجاب برانگیز این هواپیما توانایی ناکام گذاشتن موشک های زمین به هوا است که قادر است تا 95% از دید رادار مخفی بماند ذر این جنگنده استفاده از بدنه ی تقریبا یک پارچه است، بدین معنی که ساختار بال با بدنه یکپارچه است و به داخل بدنه فرو می رود(برخلاف جنگنده های کنونی). همچنین در بدنه ی F-35 به میزان قابل توجهی از مواد مرکب “ کامپوزیت” به کار رفته است که امواج رادار را منعکس نمی کند.
موتور اصلی این هواپیما از نوا پرت اند ویتنی F 135 است ولی شرکت های جنران الکتریک و رولزرویس نیز در حال ساخت یک موتور دیگر برای آن هستند که ظاهران پروژه مشترک جنرال الکتریک و رولزرویس نتبیجه بهتری در پی خواهد داست ولی باید منتظر ماند تا طاعقه 2 در نهایت از کدام موتور استفاده خواهد کرد .

آینده در اندیشه ات نهفته است
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم فروردین ۱۳۹۱ساعت 17:53  توسط مجید  |